Malasezija kod psa
Mnogi veterinari smatraju da je dermatitis uzrokovan gljivicom Malassezia sekundaran – u smislu da uzrok često leži u drugim stanjima, kao što su dijabetes, bakterijska (stafilokokna) piodermija, demodikoza, endokrini poremećaji (hipertireoza, Cushing), alergije, parazitske infestacije, seboreični ili atopijski dermatitis.
Drugim riječima, ova gljivica češće napada pse koji imaju oslabljen imunološki sustav zbog već postojećeg stanja ili nedavne bolesti. Također postoje dokazi o genetskoj komponenti kod određenih pasmina.
Najčešće problem uzrokuje gljivica Malassezia pachydermatis koja se obično nalazi u ušima i na koži pasa. Iako je to normalna pojava, u nekim slučajevima gljivice rastu brže nego inače i uzrokuju gljivičnu infekciju i dermatitis.
Većina slučajeva uzrokovana je životnom okolinom koja je previše topla i vlažna, primjerice kod pasa s jako preklopljenim ušima, gljivica koja se tamo nalazi može uzrokovati infekcije uha (otitis externa) i infekciju dubokog tkiva (celulitis) te se širiti na ostatak kože (to je najčešći, ali ne i jedini scenarij). Ovo stanje može zahvatiti cijelo tijelo ili samo male dijelove kože, ali uši i nabori kože su najčešća područja nad kojima ova gljivica može preuzeti kontrolu.
Koji su simptomi gljivične infekcije kod pasa?
- Grickanje ili lizanje šapa
- Tamna hrđavo-crvena dlaka između prstiju
- Crna koža (često s gubitkom dlake)
- Loš miris i masna dlaka (seboreja)
- Infekcije uha ili tresenje glavom
- Pjege na donjem dijelu trbuha (ove pjege se razlikuju od pigmentnih pjega koje se kod nekih, obično svijetlih, pasa javljaju ljeti)
- Gubitak dlake na repu i gornjem dijelu leđa
- Sivkasta ili hrđavs boja oko genitalija
- Proljev
- Sezonske alergije
- Sekundarna bakterijska infekcija
Važno ih je prepoznati, jer što se gljivična infekcija vašeg psa dulje ne liječi, to će ju biti teže riješiti. Ako vaš pas ima više od jednog simptoma, krajnje je vrijeme za liječenje!
Kako se dijagnosticira malesezija?
Dajte svom veterinaru sve pojedinosti o povijesti bolesti vašeg psa i simptomima koje ste primijetili, ali imajte na umu da će veterinar ipak morati isključiti druge poremećaje kako bi potvrdio dijagnozu, pošto postoje mnoge druge bolesti koje se mogu manifestirati na isti način. Obaviti će i fizički pregled uključujući struganje kože radi uzimanja malog uzorka tkiva koje iskoristiti za razmaz s metilen plavom ili sličnim agensom kako bi se odredio broj stanica kvasca u tkivu.
Normalna količina je otprilike tri do šest po polju visoke snage (hpf), ali ako vaš pas ima malaseziju, količina stanica kvasca bit će mnogo veća. Osim toga, veterinar će provesti neke druge laboratorijske testove kao što su analiza urina, kompletna krvna slika (KKS), kemijski panel i hemokultura. Testiranje imunoglobulina E (IgE) također je korisno da se utvrdi je li prisutna i kakva alergija.
Kako se liječi malasezija?
Dermatitis uyrokovam malesezijom može biti teško liječiti ako je u pozadini stanje koje nije liječeno. Psa se može liječiti lokalno, oralno ili oboje, ovisno o težini dermatitisa i temeljnom uzroku - ukoliko se otkrije.
Lokalno liječenje
Kada je stanje lokalizirano na mala područja, može se koristiti krema s mikonazolom. Ako vaš pas ima infekciju uha, dobiti će antibiotike i kapi za uho koje sadrže antimikotik.
Oralni lijekovi
Neki oralni lijekovi koji su učinkoviti u liječenju Malassezia dermatitisa uključuju flukonazol, posakonazol, ketokonazol, itrakonazol i itrakonazol.
Šamponi
Šampon koji uklanja lipide s kože važan je u uklanjanju infekcije jer Malasseziju privlači koža obogaćena lipidima. Neki šamponi koje vam veterinar može predložiti su oni koji sadrže benzoil peroksid i selen sulfid.
Tijek oporavka
Morate pažljivo slijediti upute svog veterinara kako biste u potpunosti izliječili svog ljhubimca. Neki od navedenih šampona i lijekova mogu biti opasni ako se ne koriste pravilno pa nazovite svog veterinara ako imate bilo kakvih pitanja i redovito vodite psa na kontrole kako bi se procijenio napredak liječenja.
Postoji još nekoliko koraka koje možete poduzeti kako biste zaustavili prekomjerni rast gljivica kod vašeg psa:
1. Prestanite hraniti kvasac
Kvasac ima dva različita oblika što ga čini dimorfnim organizmom – naime, uvjeti u kojima živi mogu ga promijeniti iz jednog oblika u drugi. Kada je kvasac dobroćudan, to je jednostanični organizam koji prilično mirno živi uz bakterije i u tom obliku ne predstavlja problem. No ponekad se dogodi da nekontrolirano poraste, obično kada nema dovoljno crijevnih bakterija da se natječu s njim.
Do toga može doći najčešće nakon uzimanja antibiotika, ali postoje i još neki uzroci.
Problem je u tome što kvasac koji se ne mora natjecati s drugim organizmima – nabuja! Ukratko, pod povoljnim okolnostima promijeni se iz jednostanične strukture u veću i složeniju višestaničnu gljivicu. Kada se to dogodi, kvasac treba sve više i više hrane, te oslobađa više od 60 različitih toksina koji mogu putovati bilo gdje po tijelu. Ovi toksini najčešće iritiraju sluznicu crijeva uzrokujući njihovu propusnost.
Stoga je prvi korak za zaustavljanje gljivične infekcije - prestati hraniti kvasac!
Kvasac voli ugljikohidrate koji se pretvaraju u šećere, stoga ih po mogućnosti izbacite iz prehrane.
2. Kvasac ne može rasti nekontrolirano ako crijeva vašeg psa imaju zdravu populaciju bakterija.
Dakle, vrijeme je za probiotike!
Postoji puno probiotičkih dodataka između kojih možete birati. Neće se svi probiotici boriti protiv gljivica, ali ovi sojevi su redoviti stanovnici crijeva naših pasa i vrlo korisni saveznici u borbi protiv gljivica:
- Lactobacillus acidophilus
- Lactobacillus casei
- Lactobacillus plantarum
- Lactobacillus reuteri
- Lactobacillus rhamnosus
- Bifidobacterium bifidum
- Bifidobacterium longum
Najbolji probiotici za gljivične infekcije kod pasa su probiotici dobiveni iz zemlje koji dokazano izravno pomažu u borbi protiv prekomjernog rasta gljivica:
- Bacillus coagulans
- Bacillus subtilus
Pediococcus acidilactici dodatni je probiotik koji treba posebno istaknuti. Sprječava nakupljanje neprobavljene hrane u crijevima i privlačenje neželjenih gljivica i bakterija. Jedno istraživanje pokazalo je da štiti sluznicu crijeva od štetnih organizama.
Pozor! Izbjegavajte fermentiranu hranu dok pas nije izliječen!
Iako su mnoge namirnice bogate probioticima, poput jogurta, kefira, acidofila ili kiselog mlijeka, trebali biste izbjegavati davanje fermentirane hrane sve dok se gljivica ne vrati pod kontrolu. Ovo se može činiti kontraintuitivnim jer vašem psu trebaju probiotici, no do fermentacije dolazi kada ugljikohidrate i šećere u hrani pojedu bakterije i kvasci.
Dakle, prebiotici koji se nalaze u fermentiranoj hrani također će nahraniti kvasac u crijevima vašeg psa! Najbolje je stoga privremeno zaboraviti fermentiranu hranu dok se gljivična infekcija vašeg psa ne riješi.
3. Borite se protiv kvasca pomoću kvasca
Postoji poseban probiotik koji se zove Saccharomyces boulardii. Ono što je jedinstveno u vezi s ovim probiotikom je to što to nije bakterija nego kvasac. Pokazalo se da S. boulardii sprječava jednu drugu gljivicu, Candidu Albicans, da izađe iz probavnog trakta u krvotok i organe. Također smanjuje upalu koju gljivice uzrokuju i smanjuje njihovu kolonizaciju.
4. Dodajte prebiotike
Važno je zapamtiti da probiotici žive u crijevima vašeg psa samo nekoliko dana. Dakle, ne možete stati na probioticima. Ako želite povećati bakterijsku vojsku u organzmu svog psa, trebate učiniti više – dati mu i prebiotike. Kao što kvasac voli jesti ugljikohidrate i šećer, prijateljske bakterije vole jesti škrob koji ne treba brkati s ugljikohidratima, jer škrob koji hrani kvasac je vrsta škroba kojupas ne može probaviti, a on se nalayi u vlaknima,
Dakle, ako želite povećati broj bakterija u crijevima svog psa – dodajte mu vlaknastu hranu! Prebiotici će učiniti mnogo bolji posao nego sami probiotici, jer se većina prijateljskih bakterija u crijevima psa ne nalazi se u probiotičkim dodacima, a probiotici ne povećavaju populaciju bakterija tako dobro kao prebiotici Evo nekoliko prebiotičkih dodataka koje možete oboljelom psu dodavati u hranu:
- Korijen maslačka
- Korijen čička
- Chlorella (također detoksicira mozak od žive)
- Bobičasto voće s niskim sadržajem šećera (poput malina)
I da, VetHealth Broad Spectrum kapi!
Naime, iako one ne mogu izliječiti malaseziju, redovnim davanjem mogu ojačati organizam psa kako bi se lakše borio protiv ovog dosadnog i upornog neprijatelja ili njegovih saveznika – alergije i atopijskog dermatitisa. A pogotovo će biti korisne psima koji imaju sklonost ovim problemima kako uopće ne bi nikada niti oboljeli.
Svakako nam se javite za besplatne konzultacije o doziranju putem naših društvenih mreža ili na email.
Vaš VetHealth
#volimoihbezuvjetno #vethealth_hrvatska